Oscars 2014

Oscars 2014

Me 2 mars 2014, në Beverli Hills, u shpërndanë çmimet Oskar, shikoni listën e fituesve.

UntitledNominimet dhe fituesit

Fotografia më e mirë – çmimi kryesor për film

 • 12 Years a Slave –  fitues
 • American Hustle
 • Captain Phillips
 • Dallas Buyers Club
 • Gravity
 • Her
 • Nebraska
 • Philomena
 • The Wolf of Wall Street

Regjisori më i mirë

 • Alfonso Cuarón – Gravity – fitues
 • Steve McQueen – 12 Years a Slave
 • Alexander Payne - Nebraska
 • David O. Russell – American Hustle
 • Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

Aktori më i mirë (personazhi kryesor) – çmimi kryesor për aktorë

 • Christian Bale – American Hustle
 • Bruce Dern - Nebraska
 • Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave
 • Matthew McConaugheyDallas Buyers Club  – fitues
 • Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street

Aktorja më e mirë (personazhi kryesor) – çmimi kryesor për aktoret

 • Amy Adams – American Hustle
 • Cate Blanchett – Blue Jasmine  – fitues
 • Judi Dench – Philomena
 • Meryl Streep - August: Osage County
 • Sandra Bullock – Gravity

Aktori më i mirë (personazhi mbështetës)

 • Barkhad Abdi – Captain Phillips
 • Bradley Cooper – American Hustle
 • Michael Fassbender – 12 Years a Slave
 • Jonah Hill – The Wolf of Wall Street
 • Jared Leto – Dallas Buyers Club - fitues

Aktroja më e mirë (personazhi mbështetës)

 • Sally Hawkins – Blue Jasmine
 • Jennifer Lawrence - American Hustle
 • Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave  – fitues
 • Julia Roberts – August: Osage County
 • June Squibb – Nebraska

Filmi më i mirë vizatimor

 • The Croods
 • Despicable Me 2
 • Ernest & Celestine
 • Frozen - fitues
 • The Wind Rises

Arritjet në kinematografi

 • The Grandmaster – Philippe Le Sourd
 • Gravity – Emmanuel Lubezki  – fitues
 • Inside Llewyn Davis – Bruno Delbonnel
 • Nebraska – Phedon Papamichael
 • Prisoners – Roger A. Deakins

Arritjet në dizajnimin e kostumeve

 • American Hustle – Michael Wilkinson
 • The Grandmaster – William Chang Suk Ping
 • The Great Gatsby – Catherine Martin  – fitues
 • The Invisible Woman – Michael O’Connor
 • 12 Years a Slave – Patricia Norris

Dokumentari më i mirë

 • The Act of Killing
 • Cutie and the Boxer
 • Dirty Wars
 • The Square
 • 20 Feet from Stardom - fitues

Dokumentar më i mirë (dokumentar i shkurtër)

 • CaveDigger
 • Facing Fear
 • Karama Has No Walls
 • The Lady in Number 6: Music Saved My Life - fitues
 • Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

Arritjet në redaktimin e filmit

 • American Hustle – Jay Cassidy, Crispin Struthers dhe Alan Baumgarten
 • Captain Phillips – Christopher Rouse
 • Dallas Buyers Club – John Mac McMurphy dhe Martin Pensa
 • Gravity – Alfonso Cuarón dhe Mark Sanger – fitues
 • 12 Years a Slave – Joe Walker

Filmi më i mirë me gjuhë të huaj (jo gjuhë angleze)

 • The Broken Circle Breakdown, Belgjikë
 • The Great Beauty, Itali - fitues
 • The Hunt, Danimarkë
 • The Missing Picture, Kambodia
 • Omar, Palestinë

Arritjet në stilimin e flokëve dhe në grim

 • Dallas Buyers Club – Adruitha Lee dhe Robin Mathews - fitues
 • Jackass Presents: Bad Grandpa – Stephen Prouty
 • The Lone Ranger – Joel Harlow dhe Gloria Pasqua-Casny

Muzika më e mirë për një film (E tërë muzika e filmit)

 • The Book Thief – John Williams
 • Gravity – Steven Price - fitues
 • Her – William Butler dhe Owen Pallett
 • Philomena – Alexandre Desplat
 • Saving Mr. Banks – Thomas Newman

Kënga më e mirë për një film (Këngë origjinale, e krijuar për film)

 •  „Alone Yet Not Alone“ nga filmi Alone Yet Not Alone
 •  „Happy“ nga filmi Despicable Me 2
 •  „Let It Go“ nga filmi Frozen - fitues
 •  „The Moon Song“ nga filmi Her
 •  „Ordinary Love“ nga filmi Mandela: Long Walk to Freedom

Arritjet më të mëdha në dizajn

 • American Hustle –  Dizajni i Produksionit: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler
 • Gravity – Dizajni i Produksionit: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin dhe Joanne Woollard
 • The Great Gatsby – Dizajni i Produksionit: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn – fitues
 • Her – Dizajni i Produksionit: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena
 • 12 Years a Slave – Dizajni i Produksionit: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker

Filmi vizatimor më i mirë (film i shkurtë)

 • Feral
 • Get a Horse!
 • Mr. Hublot – fitues 
 • Possessions
 • Room on the Broom

Filmi më i mirë që u luajt direkt

 • Aquel No Era Yo (titulli shqip, Ajo nuk ishta unë“)
 • Avant Que De Tout Perdre („Vetëm para humbjes së çdo gjëje“)
 • Helium - fitues
 • Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? („A duhet t’i marrë të gjitha?“)
 • The Voorman Problem („Problemi Vormën“)

Arritjet në redaktimin e zërimit

 • All Is Lost – Steve Boeddeker dhe Richard Hymns
 • Captain Phillips – Oliver Tarney
 • Gravity – Glenn Freemantle – fitues
 • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Brent Burge
 • Lone Survivor – Wylie Stateman

Arritjet në përzierjen e muzikave me një film

 • Captain Phillips – Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith dhe Chris Munro
 • Gravity – Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead dhe Chris Munro – fitues
 • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick dhe Tony Johnson
 • Inside Llewyn Davis – Skip Lievsay, Greg Orloff dhe Peter F. Kurland
 • Lone Survivor – Andy Koyama, Beau Borders dhe David Brownlow

Arritjet në efekte vizuale

 • Gravity – Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk dhe Neil Corbould – fitues
 • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton dhe Eric Reynolds
 • Iron Man 3 – Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash dhe Dan Sudick
 • The Lone Ranger – Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams dhe John Frazier
 • Star Trek Into Darkness – Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann dhe Burt Dalton

Skenari më i mirë i adaptuar

 • Before Midnight – shkruar nga Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
 • Captain Phillips – skenari nga by Billy Ray
 • Philomena – skenari nga Steve Coogan dhe Jeff Pope
 • 12 Years a Slave – skenari nga John Ridley – fitues
 • The Wolf of Wall Street – skenari nga Terence Winter

Skenari më i mirë

 • American Hustle – Shkruar nga Eric Warren Singer dhe David O. Russell
 • Blue Jasmine – Shkruar nga Woody Allen
 • Dallas Buyers Club – Shkruar nga Craig Borten & Melisa Wallack
 • Her – Shkruar nga Spike Jonze – fitues
 • Nebraska – Shkruar nga Bob Nelson

Shkarko titrat shqip për disa nga filmat që gjendën këtu.


Si ta shikoni filmin

Tek video mund të shikoni se si t'i ngjitni titrat me videon (filmin).

Për çdo situatë, mund të na kontaktoni duke klikuar këtu.